esmaspäev, 16 september, kell 19:05:06
RSS vood Twitter Facebook Helista

Sõnumid Jaapanist: palun, jumal, aita...

Lisa Sumiyoshi Twitteri-sõnumid kirjeldavad jaapanlaste muret ja tundeid
Lisa Sumiyoshi Twitteri-lehekülg

Jaapanis toimunud maavärina järel saabus teavet arvukailt meediaagentuuridelt, kuid katkematult töötasid ka paljud Jaapanis elavad inimesed. Nii näiteks alustas Tokios elav Lisa Sumiyoshi 11. märtsil pärast maavärinat andma Twitteris teavet riigis toimuva kohta.

Algul postitas naine teateid jaapani keeles, kuid 11. märtsi õhtul läks üle inglise keelele. Läänlane teeb valiku Sumiyoshi sõnumeist alates maavärinast.

 

Loodan, et inglise keele rääkijad saavad ka infot. Ärge minge pimedas üksi õue. Hoidke raputuste ajal uksed avatud.

 

Kui keegi jälgib neid sõnumeid välismaal, palun, palun levitage, et tuumajaamad vajavad ka abi.

 

Neile, kes muretsevad oma lähedast pärast, kes elavad Jaapanid – Tokio piirkond pole väga purustatud. Telefonid veel ei tööta. Rongid alustasid sõitmist.

 

Jaapani põhjaosa vajab tõsist abi. Tokio Yokohama piirkonnas on enamikus majades elekter, vesi ja gaas. Telefonid ei tööta.

 

Telekompaniide helikopterite müra summutab nende inimeste hääle, kes vajavad abi.

 

Hoidke veest eemale. Minge kuhugi kõrgemale. Ärge paanitsege ja jookse väljas. Sees võib olla turvalisem.

 

Telefonid hakkasid Yokohamas tööle, kuid ärge liiga palju proovige.

 

Ibarakis on samuti suured purustused, Fukushimas ka.

 

Kell on praegu 6 hommikul. Olge veel paar päeva tsunami suhtes ettevaatlikud. Endiselt aeg-ajalt raputab.

 

Tsunami tuleb paaril korral uuesti. Ärge minge välja veetaset vaatama, kõigil Jaapani aladel.

 

Tuumajaamad vajavad abi. Ohuolukord. Asutused välismaal, aidake.

 

Aomori on tsunami järel kannatanud. Uuesti – pole vahet, kus te olete, hoidke veepiirist eemale.

 

Tuumajaamadest kolm on kannatanud maavärinapiirkonnas. Rahvusvaheline meedia, palun edastage see, enne kui midagi juhtub.

 

Ühe tuumajaama hädaolukorra jahutussüsteem ei tööta. Jaapan vajab abi teistelt rahvastelt.

 

Tokios on OK praegu. Palun palvetage inimeste pärast Põhja–Jaapanis.

 

Miks Jaapani valitsus keeldub abist. Palun ärge laske tuumakatastroofil juhtuda.

 

Need, kes elavad Fukushimas. Jääge siseruumidesse, kandke pikkade varrukate riideid, vältige paljast nahka, sulgege ventilatsioon ja aknad. Tuumajaamas tõsine hädaolukord.

(12. märtsil Eesti aja järgi umbes kl 11 ajal.)

 

Kaitseväelased riskivad tuumakatastroofi ära hoides eluga. Jumal, palun aita neid, palun.

 

Palun, ära lase tõsisel tuumakatastroofil juhtuda. Palun aita kõiki inimesi, kes püüavad seda ära hoida. Palun ära lase kellelegi halba juhtuda.

 

Fukushimas tuumaõnnetus. Evakuatsioon on peaaegu läbi. Kaitsejõud riskivad eluga.

 

Isegi, kui te olete 10 km kaugusel evakuatsioonialast, sulgege uksed ja aknad, et vältida välisõhu sissepääsu. Sulgege õhukonditsioneerid, tuumaõnnetus.

 

Valmistage ette märjad käterätikud, et katta kinni nina ja suu. Kui olite väljas, vahetage rõivad. Nahalt on radiatsioon mahapestav.

 

Tuumajaama plahvatus. Ühe reaktori katus langes. 4 vigastatut. Ilmselt pommitatud. Jumal, palun aita neid.

(12. märtsil Eesti aja järgi umbes kl 12.)

 

Tokios endiselt natuke raputab. Neile, kes on Põhja-Jaapanis – me palvetame teie eest ja oleme teiega. 

 

Vabandust, mul on homme hommikul töö ja ma ei saa enam uudiseid edastada. Proovin homme töö juures uuesti. Turvalist ööd.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.