esmaspäev, 14 oktoober, kell 09:02:17
RSS vood Twitter Facebook Helista

Söögikohtade arvustus: Haapsalu kuursaal

Kuursaal. (Foto: Ivar Soopan)

Kuursaal on suvel linna esinduskohvik. Eks ta ole rohkem arhitektuuriline ja kultuurilooline elamus kui söögikoht, mida näiteks linna külastavatele sõpradele soovitaks sõnadega “seda pead sa küll proovima”. Küsimust "millist söögikohta sa Haapsalus soovitad?" esitatakse palju ja söögikohtadele on see hea reklaam, kui soovitused jõuavad (tulevaste) klientideni suusõnalise pärimuse teel. 

 

Kuursaalis on meeldiv nautida mulliga või mullita veini ja kooki, lõpetada kohvikuskäik kohviga, aga tugeva kõhutäite ja soolase toidu nautimise kohaks valiks mõne muu Haapsalu paljudest restoranidest. Söök pole halb, aga ka mitte vau-efekti pakkus. Tegelikult puudutab see ainult kahte põhirooga, mida seal hiljuti proovisin. Nagu ikka toiduarvustuste puhul – ei saa teha põhjapanevaid järeldusi kogu menüü  kohta ühe või kahe roa põhjal. Jutt käib ikkagi ainult neist kahest roast, mida proovitud sai. Nendeks olid veise minutipihv ahjujuurviljade ja punase veini kastmega ning lamba ratatouille. 

 

Kui näen menüüs lammast, siis on asi otsustatud – ainuüksi selle fakti pärast, et restoran valmistab lambaliharooga, saab söögikoht mõttelised plusspunktid. Kuursaalis oli sama roog ka eelmisel aastal. Kiire iseloomustus ütleb, et eelmisel aastal oli see parem. Nüüd oli liha sitke, toitu siduv tomatikaste iseloomutu ja ilmselt oli selle valmistamisega ka kokal kiire (olime küll kaaslasega kahekesi ainukesed kliendid ja tellimustetulva ju polnud), sest kuidas muidu saab juhtuda nii, et osa toidust oli kuum, osa aga külm. Tomat, mille esimese ampsuna suhu pistsin, oli jahe. Sööjale ütleb see üht: toitu soojendati mikrolaineahjus või pannil nii, et see jäi korralikult läbi segamata. Hautist ei saagi 10 minutiga valmis teha ja see on okei, kui seesugust varem valmis tehtud toitu soojendatakse (hautised lähevadki seistes aina paremaks, teatud piirini muidugi), aga siis tuleb soojendada ühtlaselt. Eelmisel aastal nautisin kuursaali lambarooga, seekord mitte. 

 

Veise minutipihv ahjujuurviljade ja punase veini kastmega – kahju küll, aga vähemalt see konkreetne taldrikutäis läks vett vedama. Liha oli maitsev ja pehme, aga juurviljad, mida menüüs nimetatakse ahjujuurviljadeks, polnud ahju näinud. Need olid grillitud, mis ongi parem variant, aga neid olid liiga palju grillitud. Suvikõrvitsad olid kohati süsimustaks kuumutatud. Tundsin ainult kõrbemaitset ja ei midagi muud. Ka osa paprikatükke olid näinud liiga teravat kuumust. 

 

Kartuliviilud olid paremad, aga kuhu kadus köögist soolatops või sojakastmepudel? Juurvilju võib ka maitsestamata pakkuda, aga väike lisamekk ei teeks paha. Ei peagi soola lisama, aga siis tuleks kasuks väike oliiviõli, mis annab mingigi iseloomu. Selle roa juurviljad olid aga täiesti kuivaks kuumutatud ja maitseta. Või nagu sai öeldud – kõrbemaitsega.  

 

Lihale lisas iseloomu veinikaste ja see oli maitselt sobiv, ent konsistents oli veider. Võimalik, et see kaasnes jahtumisega, aga kaste oli nagu liim. Venis, mitte ei voolanud. 

 

Kuursaali menüüd vaadates on toit kutsuv. Eelroad kõlavad suurepäraselt: näiteks soojad tatrapliinid forellimarja, hapukoore-murulaugukreemi ja marineeritud punase sibulaga, sinimerekarbid tšilli-tomatikastmes, õrnsoolalõhe suupiste toorjuustukreemi ja krõbedate baguette-viiludega. 

 

Loodan, et mõnel teisel päeval on ka proovitud road kokal paremini välja kukkunud. Kohvikuna on aga kuursaal koht, kuhu kindlasti külalisi viia ja kus suvise Haapsalu romantikat nautida.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.