teisipäev, 17 september, kell 23:40:45
RSS vood Twitter Facebook Helista

Süüria kodusõja põgenik: Kui Assadi režiim langeb, lähen tagasi ja maksan kätte!

Jihad Ar-Ramtha põgenikelaagri väravas. Fotod: Ivar Soopan

 Jordaania, Ar-Ramtha

 

Punases T-särgis ja habetunud Jihad Ziuk kanna süles väikest tütart, kelle pruunid silmaterad põletavad nagu laseriga politsei valve all oleva põgenikelaagri aia taha kogunenud võõraid. Tüdruk on väga uudishimulik ja püsimatu, aga ei ütle kogu aja sõnagi. Ainult vaatab otsa ja pühib aeg-ajalt silmast laagrit ümbritsevailt liivaväljadelt puhuvat peenikest tolmu.

 

Ema kaotanud tüdrukul on mitu alaealist venda ja nüüd elavad nad Jordaanias Süüria piiri ääres Ar-Ramthas põgenikelaagris. Kaua, see pole teada, aga Jordaaniasse nad jääda ei kavatse, sest laste isa Jihad peab minema tagasi kätte maksma. Arstidele!

 

Jihad Ziuk põgenes Jordaaniasse kuu aega tagasi, kui kaotas naise. Arste on tal põhjust vihata seepärast, et nimetab neid Süüria presidendi Bashar Al-Assadi režiimi käsilasteks ja oma naise tapjaiks. Tema loos on segaseid kohti ja pole võimalik kontrollida, kas Jihadi jutt on tõsi või mitte, aga seesuguseid lugusid kuuleb teisteltki Süüriast saabunuilt. See viitab sellele, et Süüria konflikt pole enam valitsuse ja mässuliste konflikt, vaid selge vastasseis sajandeid rivaalitsenud sunniitide ja šiiitide vahel. Kui seni on seda jõuga ohjes hoitud, siis nüüd on see vabanenud ja hakkab oma hävitavat elu elama.

 

Jihad elas Homsis – 16 kuu jooksul väldanud Süüria konfliktis ühes enim kannatada saanud linnas. Jihadi pere kodu asus kortermaja kuuendal korrusel ja see oli sobiv paik Süüria armee snaipritele. „Nad võtsid kodu ära, et panna sinna snaiprid,“ ütleb Jihad. „Naine oli väga ehmunud, kui snaiprid korterisse tulid. Nad võtsid kogu maja üle.“

 

Seisame Jihadi, tema laste, mu jordaanlasest sõbra Ala ning veel mitme kohaliku inimese ja süürlasega 120 000 elanikuga Ar-Ramtha linna ääres asuva põgenikelaagri värava juures. Puhub tugev tuul, õhus lendab liiv, mitu inimest räägivad korraga ja kõvasti, Ala tõlgib üht, küsib teiselt, tõlgib taas, küsib uuesti... Selles segaduses jääb meil Alaga Jihadi jutust aru saamata, mis täpselt tema naisega juhtus ja miks ta haiglasse sattus. Jihad ütleb mitu korda, et naine kartis väga. Kas ta sai vapustuse või tegid sõdurid talle midagi, see kaob Jihadi jutust koos tuulega kõrbesse, kuid nii palju mõistame, et haiglas langes Jihadi naine koomasse ja hiljem suri.

(Jihadi tütar.)

 

„Arstid tapsid ta mürgisüstiga!“ ütleb Jihad välja hämmastava väite. Ta on oma jutus kindel. Arst küsinud talt enne naise surma, kus Jihadi pere elab ning mees valetanud, et elab šiiitide piirkonnas ning on šiiit. Ta olevat valetanud seepärast, et ka arst oli šiiit. „Ei, ei, ma tegelikult tean, kus sa pärit oled! Sa oled sunniit!“ vastanud Jihadile arst.

 

Selle põhjal kahtlustab Jihad, et šiiitidest arstid mürgitasid ta koomas oleva naise. Jihad lisab oma väitele kaalu: „Kui ta oli juba surnud, tulistati teda kõrri.“ Mees näitab, kust kuul oli naise kõri läbistanud. See asjaolu on Jihadi sõnul tõendiks, et arstid püüdsid jätta muljet, nagu oleks naine relvakonfliktis saadud vigastusse surnud ja šiiitidest arstidel pole surmaga pistmist. Jihad vannub, et tema naisel polnud enne haiglasse jõudmist ja seal mõnda aega lamamist seesugust haava – lõua all kõri läbistav auk ei saa jääda märkamata.

 

„Nad ei taha sunniitidest patsientide ravimisega oma aega raisata, nad tapsid ta!“ teatab Jihad.

Mehe sõnul ei saanud ta haiglas kelleltki abi, sest surma põhjusi uurivat kohtuarsti haiglas polnud. Selleks, et naise surnukeha haigla morgist kätte saada, pidi ta saama politseijaoskonnast loa. Sinna kirjutas šiiidist politseinik, et naine hukkus relvakokkupõrkes. „Et ei saaks arste tapmises süüdistada,“ kordab Jihad.

 

Kuigi Jihad põgenes sõja eest Jordaaniasse, on tal veel oma isiklik sõda ees. Ta teab šiiidist arsti nime, kes ta naise väidetavalt tappis, ja vannub: „Kui Bashar Al-Assadi režiim variseb, lähen tagasi ja maksan arstile kätte!“


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.