kolmapäev, 18 september, kell 00:28:36
RSS vood Twitter Facebook Helista

Süürlaste põgenikelaagris: Rikkad saudid jaotavad põgenikelaagris raha

Lood Süüriast saabunud põgenikest Jordaanias, Ar-Ramtha laagris
Fatima Su`idi koos oma asjadega Ar-Ramtha laagris värava ees. (Fotod: Ivar Soopan)

Jordaania, Ar-Ramtha

 

Süüriast Jordaaniasse põgenenud inimesed ei saa niisama vabalt naaberriiki tulla ja omatahtsi toimetada. Piirist mõne kilomeetri kaugusel asuvasse Ar-Ramtha linna on põgenikele kohandatud neli laagrit. Süürlastel on valik: kas elada laagris või leida jordaanlaste hulgast keegi, kes võtab nad enda vastutusel oma koju elama ning võimaldab kõik vajamineva. Mitte aga kõik süürlased ei taha vaba elu.

 

Ar-Ramthas elav Adnan Abu Al-Khail on üks neist, kes läks süürlastele appi, et need ei peaks põgenikelaagri askeetlikke olusid taluma. Ta garanteeris kohaliku omavalitsuse juures oma kirjaga, et vastutab Homsis naise kaotanud Jihad Ziuki pere eest ja võtab nad oma pere majja elama.

 

Jihadi pere loobus ootamatult Adnani pakutud peavarjust ja abist ning läks tagasi laagrisse. „Miks?!“ imestab Adnan. „Ta ütles, et laagris on olukord parem. Tegelikult muidugi pole,“ lausub mees.

 

(Adnan Abu Al-Khail näitab mu sõbrale Alale paberit, mis lubab süüria perel elada Adnani vastutusel tema majas.)

 

Adnani sõnul on paljud Jordaaniasse saabunud süürlased otsimas paremat elu kui neil Süürias oli. Põgenikelaagrit külastavad Saudi Araabia, Araabia Ühendemiraatide, Katari ja Kuveidi rikkurid, kes inimestele raha jaotavad.

 

„See on viimase aja komme, et mõned tulevad siia, sest kuulevad oma sõpradelt või sugulastelt Jordaanias, et siin on hea elu - saad maja ja raha, riideid... Ja nad tulevadki siia, et saada kasu,“ räägib Adnan. „Nad mõtlevad siia alatiseks jääda,“ lausub mees ja tema hääles on tunda solvumist.

 

Araabia külalislahkus on tuntud ja kui sellest niimoodi keeldutakse, nagu keeldus süürlane Jihad, pole see ilus. „Neil oli minu kodus kõik vajalik olemas, aga nemad tahavad saudide dollareid,“ teatab Adnan.

 

(Üks Ar-Ramtha põgenikelaagritest, kus elatakse konteinerelamuis.)

 

Usukonflikt

Adnan kinnitab Jihadilt kuuldud lugu, et Süürias on käimas sõda sunniitide ja šiiitide vahel, mitte konflikt võimuladviku armee ning mässuliste vahel. „Alguses oli lihtsalt tapmine, aga nüüd on muutunud see sunniitide ja šiiitide vaheliseks sõjaks. See on võtnud täiesti uue pöörde!“ räägib ta.

 

Adnani sõnul on sõda laiem kui seda näidata püütakse ja sellesse on kaasatud suuremad jõud. Ta märgib, et Süürias tegutsevad ka Iraani ja Iraagi šiiidid, kes töötavad president Al-Assadi heaks.

 

(Põgenikud laagris.)

 

Adnan on kuulnud süürlastelt lugusid sellest, kuidas haiglates on morgid ääreni laipu täis. Ja need olevat sunniitide laibad.

 

„Kelle poolt sina oled?“ küsib mult Adnan.

 

„Ma ei saa poolt võtta,“ vastan talle.

 

„See on õige, kui ei võta,“ jääb ta vastusega rahule. Hiljem rääkides lisab ta, et šiiitlik islam pole õige islam. Just sunnism on tema hinnangul õige.

 

 

Adnan jutustab, et Bashar Al-Assad püüab jätta muljet usurühmituste vahelisest sõjast, mitte sõjast, mis on presidendi võimu vastu. See justkui jätaks presidendi puutumatuks ja seaks kogu vastutuse usurühmitustele. Adnan ja Jihad ütlevad, et seesugune plaan Al-Assadil ei õnnestu. Nende räägitud lugusid kuulates tundub, et see on hoopis suurepäraselt õnnestunud ja ususõda on Süürias täishoos. Loomulikult presidendi tugeval toetusel, mitte vastupidi, nagu Al-Assad näidata soovib.

 

„Kõikidele šiiitidele, kes tapavad vähemalt viis sunniiti, antakse lunakiri, mis lubab nad paradiisi,“ räägib Adnan süürlastest põgenikelt kuuldud loo.

 

Adnan on ise sunniit ja jõuab jutuga Iraagi ning Saddam Husseinini välja. Ta leiab, et araablased on nõrgad, kui lasid ameeriklastel Saddami kukutada ja tappa. Sunniidid on alati pidanud Saddamist lugu ja teda ülistanud. „Saddam poleks Süürias iialgi sellist asja juhtuda lasknud, nagu nüüd,“ ütleb Adnan.

 

(Fatima.)

 

Süüria naine pidi lahkuma, sest mees läks armeest mässuliste poole üle

 

Ar-Ramtha põgenikelaagri ligidal istub lastega naine. Pere kodinad on kuhjatud laagri värava ette. Minna pole neil kuhugi, sest laagrisse neid ei võeta ja jordaania pere keeldub neid oma koju võtmast.

 

Fatima Su`idi sattus keerulisse olukorda pärast seda, kui üks jordaanlane võttis ta enda vastutusel oma majja elama. Kui mees aga nägi, et naisega on kaasas suur lastekari, loobus ta süürlaste eest vastutamisest.

 

(Fatima tütar.)

 

Fatima tuli tagasi laagrisse, aga sinna teda enam sisse ei lastud. Bürokraatia kõrgpilotaaž – kohalik omavalitsus oli juba andnud loa tal elada jordaanlase juures, seega laagris ta enam paberite järgi olla ei tohi ja laager tema eest ei vastuta. Jordaanlane aga ei huvitunud enam põgenike aitamisest. Nii jäigi Farima puhvertsooni.

 

 

Fatima istub oma kottide kõrval ja nutab. Ta räägib, et pidi Süüriast lahkuma, sest ta mees läks Bashar Al-Assadi armeest Vaba Süüria Armee ehk opositsiooni poole üle. See tähendab, et pere oli ohus. Naine ja lapsed põgenesid smugeldajate abiga Jordaaniasse.

 

Vestleme Fatimaga laagri väravas ja mõne aja pärast selgub, et valvurid on otsustanud suure pere sisse lasta ja nad võivad elama asuda konteinermajas. Vähemalt meie juuresolekul nii lubatakse.

 

Fatima oma asjadega põgenikelaagri värava juures.

Fatima lapsed.

Laagri elanikud.

Laagrist lahkudes.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.