esmaspäev, 14 oktoober, kell 08:43:23
RSS vood Twitter Facebook Helista

Sten Tikk: Rahaasjad ja vastutustunne käivad käsikäes

Sten Tikk.

Vastutustundliku laenamise põhimõte seab omad õigused ja kohustused nii laenuvõtjale kui ka –andjale. Probleemid tekivad reeglina siis, kui üks partneritest püüab näida vastutustundlik, aga seda tegelikkuses ei ole. Kuidas aga jõuda eesmärgini, et rahul oleks mõlemad – laenuandja teeniks õiglast kasumit ja laenuvõtja saaks vajalikku abi?

 

Võta otsustamiseks aega

 

Esimese asjana peaks laenutaotluse esitamisele eelnema kaalutletud vastused endale püstitatud küsimustele: kas laenu võtmine on üldse hädavajalik, milline on vajaminev minimaalne rahasumma ning millise ajaperioodiga saab laen tasutud? 

 

Vastutustundlikku laenuotsust ei tehta üleöö, vajadus selle järele tekib ajapikku. Realistlikke võimalusi laenu tagasi maksta aitab hinnata isikliku- ja pere-eelarve koostamine ning nende pidev jälgimine pikema aja vältel. Süstemaatiline ülevaade raha liikumisest aitab leida ka kohti, kust on võimalik täiendavalt säästa. Tagavaraks kogutud raha on üks suuremaid ohutuse garantiisid laenuvõtmisel. 

 

Parim lahendus nõuab koostööd

 

Kui otsus laenu võtta on tehtud, tuleks leida oma vajadustele kõige paremini sobiv teenusepakkuja. Näiteks kinnisvara tagatisega hüpoteeklaen on hoopis midagi muud kui oluliselt kallimate intressimääradega tarbimis- ja kiirlaenud. Valiku langetamisel tuleks esmajärjekorras võtta pakkumine mitmelt laenuandjalt. 

 

Koos pakkumisega tasub küsida ka tarbijakrediidi teabelehte, kus on kirjas kõik olulised laenutingimused, mida tuleks omavahel võrrelda. Omavahel peaks kriitiliselt kõrvutama ka nõudeid taotlejale ning hüpoteeklaenu korral majale või korterile esitatud nõudeid. See näitab, milline ettevõte annab laenu kergekäelisemalt ning milline põhjalikult läbimõeldud tingimustel.

 

Kogu tehtud eeltöö muudab lihtsamaks ka tulevase laenuhalduri töö, kelle kohustuseks on hinnata tarbija suutlikkust laen õigeaegselt tagasi maksta. Seejuures on põhiline, et infot ei küsitaks mitte kohustuse täitmiseks vaid ka reaalse laenuotsuse tegemiseks. Selleks, et krediidiasutus saaks vastutustundliku otsuse teha, tuleb kliendil anda enda kohustustest ning sissetulekutest adekvaatne pilt ning mitte üritada enda võimalusi moonutada. See annab võimaluse laenuhalduril teha kaalutletud otsuseid ning pakkuda kliendile lahendusi, mis neile ka hiljem jõukohased on.

 

Mõista, kelle ja millega end seod

 

Laenusaamisel on finantsasutuse kohustuseks selgitada tarbijale tema õigusi ja kohustusi ning laenuga kaasnevaid võimalikke riske. Et seda teha, tuleb omavahel silmast silma kohtuda. Neid, kes annavad laenu ilma kliendiga kohtumiseta, vaid virtuaalse taotluse põhjal, tasub võimalusel vältida. 

 

Laenulepingu sõlmimisel ei piisa pelgalt dokumentidega tutvumisest, neis sisalduvast infost tuleb ka aru saada. Laenuandja kohustus on seda selgitada, laenuvõtjal aga küsida vajadusel lisanõu. Makseraskuste ennetamiseks tuleb mõlemal poolel ühtmoodi mõista, mida toob kaasa lepingust tulenevate kohustuste rikkumine.

 

Raskused on ületatavad

 

Oluline on teadmine, et võimalike makseraskuste tekkimine ei tähenda automaatselt lahendamatuid probleeme ning suhtlemist kohtutäiturite ning inkassodega. Enamasti on iga probleem lahendatav ning oluline on seejuures laenuandja ning laenusaaja vaheline tihe koostöö. Võttes esimeste ohumärkide ilmnedes ühendust enda kliendihalduriga on võimalik probleemile üheskoos leida lahendus läbi maksepuhkuste või  maksegraaafikute muutmise.

 

Lõputusse võlaringi sattujate tavapärane käitumisloogika aga näitab, et muutunud olukorda üritatakse igal võimalikul viisil varjata ning selle asemel, et koos laenuhalduriga probleemile lahendust leida,  võetakse mõtlematuid tarbimis- ja kiirlaene, mis lõngakera lõpuks lootusetult sõlme ajavad.

 

Tarka laenuvõtjat võib võrrelda malemängijaga, kes mõtleb mitu käiku ette. Kui seis sellest hoolimata raskeks hakkab kiskuma, on oluline meeles pidada, et võlausaldaja on sinuga samal poolel – ka tema on huvitatud, et sa oleksid suuteline mängu võitma. 

 

Sten Tikk

Nordic Hypo juhatuse liige


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.