esmaspäev, 19 august, kell 20:00:00
RSS vood Twitter Facebook Helista

Tänavuses surfilaagris näeb näitust spordiala ajaloost

Eelmise aasta surfilaager Roostal. (Fotod: Krisjanis Tutans)

Tänavu  13.–17. juulil Roostal peetavas surfilaagris on muude atraktsioonide seas näitus sellest, milline oli surfivarustus 25 aastat tagasi.

Suursponsori järgi Battery surfilaagriks kutsutav kokkusaamine on peakorraldaja Alar Vettiku sõnul iga aastaga arenenud ja muutunud ning seegi kord on laagris tavapärasele tegevusele lisandunud uusi.

“Teeme tagasivaate 25 aasta taha,” ütles Vettik. See oli aeg, mil surfiga alustasid tõsiselt tegelemist esimesed Eesti sportlased. Suurimat edu saavutas purjelaudur Kaio Kuusing, kes võistles 1992. aastal Barcelona olümpiamängudel.

“See oli esimene põlvkond, kes seda ala tõsiselt harrastama hakkas. Soovime praegusele põlvkonnale näidata, milline siis surfivarustus ja riietus oli ja kuidas siis asi käis,” rääkis Vettik. “Paneme välja näituse sellest, millise arengu on see spordiala läbi teinud.”

Tänavu on Battery surfilaagris oma telkidega kohal surfiseltsingud, -klubid ja –tiimid. Nii tekib laagris osalejail võimalus sõbruneda kohalike aktiivsete surfaritega, et purjelauategemistesse paremini sulanduda.

Eelmine aasta oli laagris rekordarv osalisi – 2500. Vettik ei osanud veel öelda, kas tänavu tuleb rahvast sama palju või veelgi rohkem, kuid märkis, et korraldajad suudavad hakkama saada ka sellest suurema rahvahulgaga. Kui juhtub, et rahvast tuleb liiga palju, tõmbavad korraldajad piiri ette ja annavad avalikkusele teada, et nüüd on kõik. Liiga suureks ei saa laagril lasta kasvada, sest muidu kannatab laagri korraldus – söögi-joogi pakkumine, lõbustusettevõtmised, koolitus ja muu.

“Kui vaatan praegust aktiivset huvi, siis tõotab tulla päris suur laager,” lausus Vettik. “Meie eesmärk ei ole kvantiteet, pigem kvaliteet. Me ei ole kurvad, kui tuleb eelmisest aastast vähem inimesi. Kõige tähtsam on, et inimesed oleks rahul.”

Laagri peamine eesmärk on surfamine – hommikust õhtuni nii palju kui jõudu jätkub. Kes ei oska surfata, nende jaoks on paarkümmend koolitust – teadmisi saab purjelauasõidust ja lohesurfamisest.

Eraldi koolitused on lastele. Mullu käis PRIA-ga kahasse korraldatud surfikoolitusel 200 noort. “Meie poolt oli see missiooniüritus, nüüd on Läänemaal 200 surfikogemusega noort – see on muljetavaldav arv,” ütles Vettik.

Laagris peetakse ka võistlusi ja ekstreemtriatloni.

Nagu eelmiselgi aastal, nii on ka tänavu laagris kohal LHV panga esindajad, kes õpetavad investeerima.

Ilmselt saavad surfajad osaleda õpitoas, kus õpetab maalima üks tuntud eesti kunstnik. Valminud maalid müüakse oksjonil maha ja saadud raha annetatakse kohaliku elu hüvanguks.

Noarootsi valla Facebooki leheküljel kurtsid paar inimest, et laagri ligiduses asuva Elbiku küla rahvas pole saanud laagri korraldamises kaasa rääkida ja laagri müra segab neid.

Alar Vettik märkis, et tegemist on pigem inimestega, kes on Noarootsis suvitajad, mitte kohalikud elanikud. “Kohalikud inimesed on pigem rahul, sest saavad tööd ja tegevust. Tunnustan Roosta puhkeküla juhatajat Indrek Ottit, kes on kohalikku rahvast kaasanud – mis ongi asja idee. Teeme Roostaga kolmandat aastat koostööd, Roosta on hea partner,” rääkis Vettik.

Indrek Otti ütles Läänlasele, et laagri ajal on tööga hõivatud 50-60 inimest, kes on tööl vahetustega. Roosta puhkeküla ülesanne on toitlustamine, logistika ja ööbimise pakkumine. Surfilaagris osalejad elavad puhkeküla majades, ööbida saab oma telkides ja kohal on autokaravanid.

Selleks, et laager viperusteta hakkama saaks, olid sel teisipäeval koos korraldajad, vallavalitsuse, päästeameti ja politsei esindajad. “Päästeamet ja politsei tahavad meid päästa võimalikest segadustest,” ütles Alar Vettik. “Nad olid hästi ette valmistunud ja andsid konkreetseid ülesanded, mida peaksime tegema, et vältida hilisemaid võimalikke pahandusi. Kohtumine oli väga konstruktiivne. Vald on ka kõik vajaliku teinud, et midagi ei saaks mitmeti tõlgendada – kõik on reguleeritud. See pole ainult surfajatega seotud, vaid ka sooviga, et sinna kanti tuleks veel üritusi.”


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.