teisipäev, 17 september, kell 23:43:23
RSS vood Twitter Facebook Helista

Taebla kuulutas kolm elamut eluohtlikuks

Taebla Nurme põik 5 viiekorruseline elamu. (Ivar Soopan)

Taebla vallavalitsus kuulutas kolm Taebla alevikus asuvat pooleliolevat korterelamut eluohtlikuks, et haihtunud omanike leidmiseni ning asjaolude väljaselgitamiseni hoiatada kohalikke inimesi neisse sisenemast.

“Panin sildid välja, et lapsed ronima ei läheks – seal on eluohtlik,” ütles Taebla valla ehitus- ja kommunaalnõunik Olev Peetris.

Nurme põik 5 seisab kasutuses olevate elamute kõrval viiekorruseline tondiloss, millel pole uksi ega aknaid, keldrid on kohati aknaääreni täis olmeprügi. Selle maja omanik on Syscap OÜ, mis on registreeritud Tallinnas Tondil. Peetrise sõnul on vald sellel aadressil märgukirja saatnud, et selgeks teha, mis majast saab, ent kiri adressaadini ei jõudnud ja saadeti tagasi.

“Väidetavalt on ettevõtte omanik keegi soomlane, kes istub vanglas,” ütles Peetris.

Syscapi maksuvõlg on Krediidiinfo andmeil 644 eurot, intressivõlg 769 eurot. Ettevõte oli käibemaksukohuslane 2006. aasta novembrini, enam mitte.

Viiekorruselisest elamust pisut eemal – aadressil Nurme põik 9 ja 11 – seisavad veel kaks korterelamut. Need on kolmekorruselised ja viiekorruselisest hoonest veelgi ohtlikumad.

“Nende omanik Fedai Nuri, kõlab nagu lõunamaalane,” ütles Peetris, kes omaniku ei tunne. “Ta käis kunagi siin, tal oli plaan elamumajandust arendama hakata. Temal on Soome aadress. Täpselt aasta tagasi aprillis saatsime talle märgukirja – vastust ei tulnud.”

Mis omanikel nende majadega täpselt plaanis oli, seda Peetris ei teadnud, sest majad erastati enne tema valda tööletulekut 2003. aastal.

Mida aga niisuguste eluohtlike ahervaredega peale hakata? Kas need võiks sundvõõrandada? Peetris vastas, et praegu ei ole nendega midagi peale hakata. Esialgu panigi ta välja sildid, et inimesed majades ringi ei kondaks.

“Kolmekorruselised majad tuleks ära lammudada, seal pole enam midagi teha,” lausus Peetris. “Aga see on seotud kuludega. Oleme igausugu variante mõelnud, et teeks pakkumise ja mõni firma oleks nõus need maha lammutama. Samas pole teada, kui seaduslik see oleks. Aga kui keegi (ohtlikus majas – toim) viga saab, siis on pahandust rohkem. Õnnetud majad.”

Peetris tõi oma vallast veel ühe näite. Paliveres Põllu 8 asub 60 korteriga viiekorruseline elamu, mis on osaliselt elanikega asustatud. “Eelmisel suvel varastati tühjadest korteritest radiaatorid ära. Talvel oli üks korter sõna otses mõttes poolest saati jääd täis. Ma polnud elus enne seda näinud – jää tuli mööda treppi alla ja korteriust lahti ei saanud,” rääkis Peetris. 

Peale selle meenus talle, et ka endine Nigula kontorihoone on tondiloss, mis on erakätes ja kus asjad paremuse poole pole liikunud.  “Selliseid maju on Läänemaa täis,” sõnas ta. 

 

(Piltidel: Taebla Nurme põik 5 eluohtlikuks kuulutatud viiekorruseline hoone seest ja väljast ning naabruses asuvad kaks kolmekorruselist elamut. IVAR SOOPAN) 


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.