teisipäev, 17 september, kell 23:45:06
RSS vood Twitter Facebook Helista

Tarmo Õuemaa: Mul on aeg Läänlasega hüvasti jätta

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

 

2014. aasta sügisel tundsin, et olen liiga kauaks Lääne Elu peatoimetajana ühte kohta jäänud ja lehes annab tunda turvaline, aga igavavõitu rutiin. Siiski tuli mul päris palju julgust koguda, enne kui võtsin vastu sõbra ja kolleegi Ivar Soopani pakkumise saada Läänlase uudiseportaali kaasomanikuks ja pühenduda Eesti ajakirjanduses tol ajal ainulaadse väljaande, ainult internetis ilmuva maakonnaportaali toimetajaks. Kohalike uudiste portaale oli muidugi rohkemgi, aga enamasti tegutsesid need mittetulunduslike kogukonnaportaalidena. Läänlase kui äriettevõtte kogu sissetulek tuli ja tuleb reklaamirahast.

 

Ivar oli üle kahe aasta suutnud teha Läänlast rahvusringhäälingu Hiiumaa ja Läänemaa korrespondendi töö kõrvalt ja tundis, et Läänlane vajab rohkem aega, kui tal pakkuda oli. Minu jaoks tähendas see mitmes mõttes vabadust - ei ole lehe trükkisaatmise tähtaegu ega lugudele ette antud mahtusid, ole ainult mees, leia teemad ja kirjuta!

 

Me mõlemad andsime endale aru, et tegemist on rahalises mõttes riskiga. Internetiajakirjanduses kehtivad kogu maailmas julmad reeglid, kus reklaami eest makstakse kordi vähem kui paberväljaandele. Pealegi jääb aktiivseid Läänemaal töötavaid ja äri ajavaid läänlasi järjest vähemaks. Kui ei ole kohalikke ettevõtjaid, kes ennast reklaamida tahavad, ei ole ka portaali, ükskõik kui palju sellel lugejaid ka on. Kas ühe maakonna uudisteportaal suudab teenida reklaamist palgaraha? Võtsime selle riski.

 

Nüüd saan uhkusega öelda, et olen endale ajakirjanikuna pea kaks ja pool aastat ise leiva lauale teeninud.

 

See ei ole tulnud lihtsalt. Läänlase arhiivi statistika kuude lõikes näitab, et oleme viimase kahe ja poole aasta jooksul avaldanud umbes kümme tuhat artiklit. Ma ei oska ise hinnata, kuidas see töö ajakirjandusliku kvaliteedi mõttes on õnnestunud, aga eks seda olete teie, lugejad, ise saanud otsustada, sest ainsal toimetajal ei ole varjuda millegi taha - kogu töö on artiklitena portaalis lugeda. Vaevama jääb kindlasti see, kui palju lugusid on kirjutamata jäänud. Mõnel hommikul on looteemade nimekirjas 40-50 teemat ja päev toob neid alati juurde. Vahel on Läänlane Lääne Elule lugude poolest alla jäänud, aga paljudel päevadel kindlasti ka parem olnud. Olen aga täitsa kindel, et Läänemaa lugeja on tänu kahele portaalile kindlasti palju mitmekesisema uudistevaliku saanud.

 

Vaatan nüüd väike- ja mikroettevõtjaid hoopis teise pilguga. Imetlen neid, sest võrreldes kindla palgatööga nõuab oma ettevõte hirmsamal kombel rohkem pühendumust.

 

Mulle meeldib Läänemaa ja ajakirjanikutöö. Olen kodukontoris internetiportaali tehes hakanud hoopis kõrgemalt hindama toimetuse koostööst sündivat lisaväärtust, olgu see siis kolleegide nõuanded või võimalus tähtsale loole rohkem aega pühendada, ja paberlehe plusse kaootilise internetiajakirjanduse ees. Seepärast on mul väga hea meel, et saan ajakirjanikutööd edasi teha Lääne Elus.

 

Suur aitäh kõigile kuulutajatele, kirjasaatjatele, allikatele, reklaamiostjatele ja lugejatele, tänu kellele on viimased kaks aastat olnud mu elus metsikult põnevad. Loodan, et usaldate mind ajakirjanikuna ka edaspidi ja meie hea koostöö jääb kestma. Jõudu ja jaksu soovin Ivarile Läänlase kallal edasi toimetamiseks! 

 

PS! Kõik kaastööd, kirjad ja kuulutused saatke palun tänasest aadressile ivar@laanlane.ee.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.