esmaspäev, 19 august, kell 20:20:48
RSS vood Twitter Facebook Helista

Teadus: Millal muutub suur kõht mehe tervist koormavaks?

 

Kristel Ehala Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi androloogiakeskuse arst, Tartu Ülikooli arstiteaduskonna esimese aasta doktorant, ta uurib rasvumise mõju mehe viljatusele

 

 Novaator:

Öeldakse et armastus käib kõhu kaudu. Mehe armastus, nii vist mõeldi. Aeg kust vanasõna pärineb on aga möödanik ja mehed muutunud. Lihtsalt muutunud, ei halvemaks ei paremaks. Suuremaks, ilmselt.

Üle 10 aasta on Tartu Ülikooli Kliinikumi androloogiakeskus olnud seotud mitmete mehe tervist, sealhulgas viljakust puudutavate teadustöödega. Tänaseks on uuritavasse probleemideringi lisandunud meeste ülekaalu temaatika.

 

Kui suured on meie mehed?

2010. aasta Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuringu andmetel on meie elanikkonnast ülekaalulisi ja rasvunuid kokku 48,6 protsenti. Võttes arvesse kõiki vanusegruppe avaldub ülekaalulisus varem ning on arvuliselt suurem meeste hulgas, kellest kaaluprobleeme on 53,6 protsendil.

Võrreldes 1300 androloogiakeskusesse viljakusuuringutele pöördunut samaealistega ehk siis kolmekümnendate alguses olevate meestega üldpopulatsioonist on esimeste hulgas ülekaalulisi ja rasvunuid pea kümme protsenti enam. Vastavalt 59,3%.

 

Kui palju on palju?

Liigsest kehakaalust on saanud kaasaegse meditsiini keskne teema, kuigi alles üsna hiljuti räägiti rasvkoest vaid kui organismi soojapolstrist ja energiasalvestist. Tänaseks on aga teada, et rasvkude toodab kümneid ja kümneid erinevaid bioaktiivseid aineid (hormoone, ensüüme, põletikumediaatoreid...), mis ühel või teisel moel mõjutavad keha toimimist ja seeläbi meie tervist.

Rasvkude on meile oluline, kuid kindlates piirides. Normkaalus terve mehe puhul peaks rasvamassi hulk langema vahemikku 9-18 protsenti. Vanuse kasvades lubatud piirväärtused suurenevad.

Erinevate inimeste rasvaladestumise tüüp on erinev. Kellel enam puusadele, kellel reitele, kellel kõhupiirkonda. Rääkides tervisest peavad tähelepanelikumad olema just viimati nimetatud.

Vööpiirkonda, eriti kõhusiseselt kuhjuvad liigsed kilod löövad organismi toimimise tasakaalu paigast ning kui mõõdulindi näit tõuseb meestel üle 102 sentimeetri võib suure tõenäosusega ennustada lähenevaid terviseprobleeme, kui neid juba pole.

Viljakusuuringus osalejate grupis ilmnesid rasvumisega seostuvad mehe tervise seisukohast olulised muutused juba sageli ka alla meetriste vööümbermõõtude korral. Juhtub sedagi, et vöökoht räägib selgest rasvumisest, aga kaalunumbrid püsivad veel normilähedastena, mistõttu tuleb organismi hetkeseisundi hindamiseks kasutada kaalust lähtuva kehamassi indeksi kõrval paralleelselt vööümbermõõtu.

Kaalutõus ei muuda pelgalt kehavorme, vaid mõjutab otseselt meie elukvaliteeti ja tervist. Rasvumise üheks sagedasemaks kaashaiguseks on insuliiniresistentsuse ja insuliini sekretsiooni häire tõttu tekkiv teist tüüpi diabeet, mis väljendub vähenenud ja defektse insuliini tootmises koos püsivate kõrgete veresuhkruväärtustega.

Samuti on teadlased näidanud, et kõhusisese rasvamassi tõus ühe kilo võrra suurendab vererõhuväärtusi 10mm/Hg ning viib paigast kolesterooli ja triglütseriidide näidud, tõstes seeläbi oluliselt südameveresoonkonna haigestumise riski.

Oleme harjunud pidama loetletud muutusi omaseks vanemaealistele, kuid viljakusuuringutele tulnud ülekaaluliste patsientide analüüs kinnitab, et mainitud terviseprobleemid võivad olla olemas juba vägagi noores eas, jäädes aga tagasihoidlike kaebuste tõttu diagnoosimata, sest noored mehed arstile ei pöördu, mistõttu haigusnähud süvenevad.

 

Ülekaal ja viljatus

Erinevate kirjandusallikate põhjal on teada, et mehepoolne faktor võib viljatuse korral esineda kuni pooltel paaridest. Organismi normaalseks funktsioneerimiseks vajavad mehed meeshormoonide, androgeenide (eelkõige testosterooni) kõrval ka naishormoone, östrogeene.

Rasvumine viib hormonaaltasakaalu aga sageli paigast. Langenud testosterooni- ja tõusnud östrogeenide tase mõjutab negatiivselt mitte ainult viljakusparameetreid, vaid on seotud ka eelpool toodud terviseprobleemide süvenemisega. Normist väiksemad testosterooniväärtused võivad aga kaalutõusu kiirendada, mistõttu tekib justkui suletud ring. Kaal tõuseb, organismi üldseisund halveneb, testosterooni tase langeb, kaal tõuseb…

Tulles tagasi androloogiakeskuse viljakusuuringu juurde tuleb märkida, et testosterooni taseme langus hakkas ilmnema vööümbermõõdu väärtustel 94 cm, süvenedes oluliselt kui mõõdulindi näit tõusis üle meetri.

Olgu vanasõnaga kuidas on, aga meeste armastus käib kõhu kaudu.

 

 


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.