laupäev, 17 august, kell 19:52:54
RSS vood Twitter Facebook Helista

Tervis, loodus ja ajalugu Peraküla-Nõva rattasõidul

13. augustil kutsuvad Spordiklubi Nõva ja Peraküla rahvas huvilisi Peraküla-Nõva rattasõidule. Osoonirikas männimets tõmbab eelkõige tervisesportlasi, aga kindlasti peibutavad tsivilisatsioonist suuresti puutumatu ümbrus ja hõre asustus loodusgurmaane ning endisi aegu meenutavad mälestised pakuvad huvi ajaloohuvilistele.

Peraküla rannikuala on üks omapärasemaid ja eriilmelisemaid piirkondi Eestis, selle säilitamiseks ja ka eksponeerimiseks on Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) moodustanud Eesti loodepoolseimat maanurka hõlmava Nõva puhkeala. 18 km pikkune Peraküla-Nõva rattasõit läbib vaid osa sellest, kuid eks avastamisrõõmu peaks jätkuma edaspidisekski.

Ka Nõva valla kaheksast külast läbime vaid neli - Peraküla, Rannaküla, Nõva ja Vaisi. Märksõnad omaette avastusretkedeks võib saada stardipaigas tegutsevatest RMK teabepunktist ja Põlluotsa talumuuseumist, mis annab oma suure arhailiste taluhoonete kompleksiga hea ülevaate kogu piirkonna ajaloost. Näha saab vanaaegset talumööblit, põllumajandusriistu ja –tehnikat.

Peraküla on fenomen selle poolest, et selle 17 elanikku suudavad mitu korda aastas kohale meelitada ja ka sõbralikult vastu võtta tuhandeid külalisi. Surfilaagrid ja simmanid on kaubamärgid, mis teevad kadedaks nii lähedal kui ka kaugel. Lisaks veel Peraküla Teater. On loomulik, et ka rattasõit algab just Perakülast. Täpselt kell 12 stardime Põlluotsa talumuuseumi õuelt ehk Peraküla simmaniplatsilt. Rada kulgeb nelja eri pinnasega teel. Sissejuhatuseks viib Perakülast randa pikk munakivitee, mis ehitati Tsaari-Venemaa eestvõtmisel ja pidi hõlbustama ligipääsu 1916. aastal Allikajärve poolsaarel asunud raadiojaamale.

Maaliline Allikajärv on magnet nii kalamehele kui ka matkajale. Idakalda õõtsikul kasvab atlantilise kliimaperioodi relikt – mõõkrohi. Kalastikus on esikohal koger ja linask, vähem leiduvat ahvenat, särge ja haugi. Järve äärde on RMK ehitanud lõkkekohad. 

Peraküla rand ei vaja supluskohana reklaami, kuid rattasõidu ajal me sinna päris ei jõua, vaid keerame enne paremale vanale Nõukogude armee kasutuses olnud metsateele. Avastamist ootavad Neugrundi meteoriidikraatri jäljed – bretšad – ja hulgaliselt viimase jääaja jäänukeid – rändrahne. Aga seda juba hiljem.

Rannakülla jõudes võiks tähelepanu pöörata Loode-Eesti arhitektuuripärlile - Samblamäe talule, mis on koduks tuntud arhitektile ja endisele Nõva vallavanemale Enn Laansoole. Edasi ootab vapraid rattureid männimetsa keskel paiknev Roosi Turismitalu, mille perenaine Imbi Roos on valmis pakkuma karastavaid jooke. Kel kohe juttu ei jätku, see võib hiljem tagasi minna, et kuulata perenaise lugusid Nõva inimestest ja vaatamisväärsustest või siis matkata Nõva maastikukaitsealal matkajuhi saatel.

Nõvale jõudes hoiame vasakule ja möödume Nõva Tuletõrjeseltsi hoonest, mis on kohalike tublide meeste initsiatiivi tulemus, kuid kahjuks nüüd vist kaduma kipub. Veel 2006. aastal pälvis selts Aasta Keskkonnateo tiitli aktiivsuse eest jaanuaris-veebruaris Nõva rannikut tabanud õlireostuse likvideerimisel seni, kuni Päästeamet ja teised vabatahtlikud appi tulid. Nüüd kavandab seesama Päästeamet komando likvideerimist.

Edasi jäävad vasakut kätt Nõva vallavalitsus ning eelmise aasta kaunima kodu tiitli saanud Kalli talu, millest paljud oma kodu planeerimisel ideid saavad.

Veskijõe silla juures pöörame paremale, kuigi kena paisjärve juures asuvat Vaisi vesiveskit võiks uudistama jäädagi. Veski on hästi säilinud näide 1930. aastate tööstusarhitektuurist.

Nõva peamiseks ajalooliseks vaatamisväärsuseks on Püha Olevi kirik – Mandri-Eesti vanim puitkirik, mille ainulaadseks vaatamisväärsuseks on puidust ratasrist.

Peraküla ja Nõva rahvas on teinud palju kohaliku elu-olu tutvustamiseks. Rattasõidu ja ka külaelu eestvedajad Peeter Kallas ning Arne ja Milvi Kivistik on nii enne kui ka pärast sõitu kohal ja vastavad kõigi huviliste küsimustele. Osavõtnutele pakume sooja suppi Rannarootsi maitse järgi. Võistlusraja äärsete vaatamisväärsuste kohta oleks endiselt hea eelnevalt infot koguda.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.