esmaspäev, 14 oktoober, kell 09:24:44
RSS vood Twitter Facebook Helista

Tiit Moor: Õnnetusest anna kohe teada

Avariiline patrullauto.

Ühel keskpäeval  helistas tubli linnakodanik USS Security juhtimiskeskusse  ja teatas, et Haapsalu kaubamaja juurde pargitud patrullautole sõideti sisse ja süüdlane lahkus sündmuskohalt. Helistaja oskas anda lisaks tema auto kirjeldusele ka osa numbrikombinatsioonist.

 

Teavitasime juhtunust politseid ja asusin ka ise linnas tiirutama, et kirjeldusele vastavat autot leida. Tagaotsimise aktsioon lõppes aga sellega, et avarii põhjustaja helistas ligi pool tundi hiljem ka ise meie juhtimiskeskusesse  ja teatas juhtunust.

 

Siinkohal tahaksin öelda suured tänusõnad nii proua Larissa Valdajevale, kes avariist esimesena teatas kui ka avarii põhjustajale, kel siiski jätkus julgust ja vastutustunnet süü omaks võtta. Olin rõõmus, et seekord lõppes asi nii kiiresti ja kahju ei tule kanda meie firmal.

 

Õhku jäävad aga küsimused. Meie patrullautodel on külgedel suurelt meie juhtimiskeskuse telefoninumber –miks süüdlane seda ei kasutanud? Ja miks oli tal hiljem piinlik ja ta tahtis kinkida mulle vabanduseks kommikarpi? Olen üsna kindel, et pärast väikest järelemõtlemist ilmus ta välja eeskätt sellepärast, et proua Larissa oli teda kohapeal noominud, s.t süüdlane sai aru, et on vahele jäänud.

 

Eks parkimisäpardusi, eriti kaubanduskeskuste parklates, võib juhtuda ja juhtub meie kõigiga. Oma 12-aastase turvafirma kogemuse põhjal võin aga kinnitada, et neid juhtub rohkem, kui tavakodanik arvatagi oskab. Kahjuks saame asja lahendamisel abiks olla vaid üksikutel kordadel, kuna tihti ei jää mõlkimised meie valvekaamerate vaatevälja.

 

Samas olen ise leidnud mõlgitud auto parklas oma 23-aastase juhistaaži juures  viiel korral, millest kolmel on kahju jäänud vaid mu enda kanda. Kui mu kabineti aknad olid paar aastat suunatud kaubanduskeskuse parklale, juhtusin nägema paljusid mõlkimisi, sealhulgas väga lugupeetud inimeste poolt, kes samuti sündmuskohalt põgenesid.

 

Ka autoremondifirmade spetsialistid kinnitavad, et päris tihti märkab juht mõlki alles mitme päeva pärast ja ei oska siis arvata, kas sõitis ise kuhugi vastu või on see kellegi teise tegu. Enamikparklas tehtud mõlkimisi jääbki omaniku kaela, kuna süüdlast ei ole võimalik tuvastada ja ega keegi seda teha üritakski.

 

Kõike seda kirjutan siin vaid selleks, et koputada kõigi inimeste südametunnistusele: kui näete avariid (või mis tahes õnnetust) või olete selle kogemata ise põhjustanud, andke sellest viivitamatult teada. Seeläbi aitate suurendada turvalisust ühiskonnas ja säästate kahjukannatajate vaeva ja raha.

 

Kui olete pealtnägija, siis proovige meelde jätta õnnetuse põhjustanud auto number ja edastage see politsei numbril 110. Seejuures on teil endal täielik õigus jääda anonüümseks.

 

Kui aga olete avarii põhjustaja ja kannatada saanud autos kedagi ei ole, siis jätke näiteks auto kojamehe vahele oma kontaktandmed või teavitage juhtunust politseid. Siin tuleb muidugi arvestada, et politsei teavitamisel võib lisanduda trahv, mistõttu alati on mõistlik saada juhtidel omavahel kokkuleppele. Niikuinii maksab ju teise poole kahju lõpuks kinni kindlustus ja te ise riskite vaid kuumakse kasvuga.

 

Sündmuskohalt lahkumise ja juhtunust mitteteatamise eest ootab vahelejäämisel karistus. Kuid peamine on siiski vastastikune hoolivus – käitugem nii, nagu me tahaksime, et käitutaks meiega.

 

Turvalist parkimist ja elu soovides,

Tiit Moor

USS Security Eesti AS


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.