esmaspäev, 14 oktoober, kell 09:39:12
RSS vood Twitter Facebook Helista

Toidukohtade arvustus – Margot: põnev menüü, maitsvad road, hea teenindus, mõistlikud hinnad

(Foto: Tarmo Õuemaa)

Olen Haapsalu uues kreeka restoranis Margot Food & Style korra varemgi käinud, seega ei ole õhtusöögiseltskonda vastu võttev puhas ja korralik terrass ning soe teenindus enam üllatuseks. Meile tuuakse kiiresti menüüd, millest sobivate roogade väljapeilimine on heas mõttes keeruline – toite, mida proovida tahaks, on lihtsalt nii palju. 

 

Valimisel aitab kaasa asjaolu, et teenindaja oskab kreekapäraseid nimetusi korrektselt hääldada, lahti selgetada ja veidi ka soovitusi anda. Seda olenemata asjaolust, et pearoogade menüü on Margotis saadaval alles kolmandat päeva. 

 

Head tooni annab menüüle see, et ka joogikaart on kreekapärane. Rõõmu teeb, et lastele pakutavad road on kala või kana kartulipudru ja värske salatiga ning pasta bolognese, mitte friikartulid või viinerid. 

 

Menüü ise on paljudest Haapsalu toidukohtadest erinevalt korralikult kiletatud, mitte lihtsalt paberile trükitud. Samas tähendab see, et menüüsse sattunud apsakaid on keerulisem parandada. Neid  jagub – näiteks troonib lasteroogade menüüd veinitaldrik ja pearoogade all on saadaval beebi põrsakõht. Pole hullu, nalja peab saama.  

 

Hind, kogused ja kvaliteet paigas

 

Tellime traditsioonilise kreeka supi nimega Giouvarlakia (sidrunimajoneesikastme, värskete kartulite, lihapallide ja tilliga), klassikalise kreeka salati, traditsioonilise kreeka roa mousakasi (suvikõrvits, kartul, baklažaan, värsked ürdid, sealiha, bešamellkaste, serveeritud vinegrettkastmes rohelise salatiga) ja magustoiduks vahvli valge šokolaadi, pistaatsiapähklite ja metsamarjadega.

 

Margotis on pikk ja rikkalik krepi- ehk pannkoogimenüü, kuid neid on kõik meie õhtusöögiseltskonna liikmed juba varem maitsnud ja heaks kiitnud.

 

Margoti suurim pluss on minu hinnangul koguste, kvaliteedi ja hinna väga hea vahekord. Kõik toidud osutuvad põnevaks ja maitsvaks. Samas on portsjonid suuremadki kui naisterahvas üksi ära jõuaks süüa. Seda eriti magustoitude puhul – soovitan tellida ühe vahvli umbes nelja inimese peale. 

 

Kolm käiku 15 eurot

 

Kolmekäiguline lõuna – supp, salat, praad ja jook –, mida ma ei oleks ealeski suutnud üksi ära süüa, läks kokku maksma vaid 15 eurot, mis paratamatult viib mõtted õhtu varem Jahta Restos 16 euro eest söödud pisikesele ja kehva maitsega lambakarreele. 

 

Kui Margot suudab oma hinnataset hoida, ennustan neile Haapsalus pikka iga. Ka klaaspudelis kallima sordi mineraalvesi, mis paljudes restoranides maksab peaaegu sama palju kui õlu, tuleb Margotis lauda ühe euro eest. 

 

Toidud jõuavad lauda üllatavalt kiiresti, mille kohta teenindaja märgib: “Kreeka kokk ise teeb, sellepärast saab nii kiiresti valmis.”

 

Suurepärase teeninduse juures mängib rolli mitte ainult sõbralik ja menüüga kursis olev, viisakalt riietatud teenindajanna, vaid ka see, et restorani kreeklasest omanik ja kokk käib ise aeg-ajalt laudades kas kliente tervitamas, küsimustele vastamas või toidu kohta aru pärimas. Seda sugugi mitte pealetükkivalt, vaid igati meeldival kombel. 

 

Kreeka salat on valmistatud tõepoolest nii, nagu traditsiooniline retsept ette näeb – salat, kurk, tomat, Kalamata oliivid, Feta juust, sibul, oliiviõli, oregano. Eriti meeldib kasutatud oliiviõli puhas, kvaliteetne maitse. Häirib, et punase sibula asemel on kasutatud valget sibulat, mis minu
jaoks on toorelt söömiseks liiga tugeva maitsega. 

 

Giouvarlakia supp on maitselt rikkalik, maitsete komibinatsioon terviklik, domineerib värskusenoot. Mulle pigem ei meeldi, aga võin kindlalt öelda, et viga ei ole mitte supis, mis on tuntavalt hästi valmista-tud, vaid sobimatuses minu isiklikule maitsemeelele. Supi lõpetab kaaslane, kellele meeldib nelja suure lihapalliga leem väga.

 

Pearoog äratab üles ka viimased magavad maitsemeeled. Mousakasit on raske kirjeldada, sest keegi meist pole varem midagi sellist söönud. Vormiroog on toitev, liharikas, maitseb huvitavalt ja seda heas mõttes. 

 

Magustoiduks valitud hiiglaslik vahvel meeldib kõigile. Lisatud on kahte sorti kastet, millest üks on väga magus ja teine pigem lahe, mis kokku annavad ideaalse koosluse. 

 

Pisut pettunud olen lapsele tellitud valges praekalas, sest see on väga soolane, samas kui tagasihoidlikkus soola raputamisel on just laste toitmisel oluline. Lapsele endale maitseb kala väga – sööb peaaegu kõik ära, mis on aastase kohta suur saavutus. Kõigist õhtu jooksul lauale jõudnud roogadest on minu suurim lemmik üllatuseks just lapse kala kõrval olev kartulipuder!

 

Interjööri parim osa on osaliselt avatud köök, mis võimaldab kreekapärasele toiduteole pilgu peale visata. Üllatus ootab ees tualettruumis: iga külastaja jaoks on Margotis eraldi väike froteerätik, mis pärast kätekuivatust pesukasti visatakse. Jätab viisakama ja külalislahkema mulje, kui paberrätikud või kätekuivatuspuhur. 

 

Õhtusöök on lõppemas, kui üks kaaslastest hüüatab: “Issand, ma hakkangi vist nüüd siin käima. Kust sa muidu saad seitsme euro eest prae, mille maitse on elamus, mitte lihtsalt soolane toit, magus toit!” Kommentaar võtab õhtu Margot Food & Style restoranis tabavalt kokku. 

 

Haapsallase südamele teeb rõõmu ka see, et peatänava ääres pikalt kurblikult tühjana seisnud Pipi pansionaadi hoone leidis viimaks kasutust.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.