neljapäev, 19 september, kell 19:45:09
RSS vood Twitter Facebook Helista

Toomas Tamsar: Mida ma ootan spordisponsorilt

Ettevõtted on sotsiaalse vastutusena näinud rahvale meelepäraste ja uute initsiatiivide toetamist. Logode lehvides. Andrus Veerpalu dopinguskandaal on aga vastutuse tõehetk. Kas tõesti on nii, et sotsiaalne hirm tapab sotsiaalse vastutuse? Seda küsib Daniel Vaariku veebilehel Memokraat.ee Toomas Tamsar. 

 

Kaalukausil on põhimõtted, väärtused ja 2011 kasumiplaan. Väga raske valik. Kas võtta selge seisukoht, aga riskida ärieesmärkidega, boonustega, poliitiliste suhetega ja mine tea, isegi karjääriga?

Või vaikida ja riskida sellega, et kliendid, töötajad, avalikkus näevad, et jutt ettevõtte põhimõtetest  on hea täpselt niikaua, kui ärieesmärgid ohus pole. Ja siis – peaaegu oleks meelest läinud – riskida veel Eesti spordi puhta mainega pikemas plaanis.

Kodanikuna ootan, et sponsorid käituksid ka rasketes olukordades  vastutustundlikult.
Panen allpool punkthaaval kirja, mida see minu arvates tähendab.

1.    Spordil võivad olla ees rasked ajad, sest mädakollet ei julgetud viimase skandaali valguses avada. Hull lugu, kui kogu spordile jääbki paha hais külge.

2.    Kas sponsorid peaksid ka ebameeldivates olukordades selgeid sõnumeid andma? Leian, et igal juhul.

3.    Mida ma tahaksin kuulda sponsoreid lausumas:
a.    Igal juhul jätkame spordi toetamist…
i.    …sest me toetame sporti kõige laiemas plaanis. Rahvasporti, noortesporti, puhast tippsporti.
ii.    …sest me tahame, et mitte üksi potentsiaalne sponsor ei hakkaks kunagi kõhklema spordi toetamise mõttekuses.

b.    Absoluutselt eitame dopingu kasutamise aktsepteeritavust…
i.    …sest me tahame, et noortel ei kujuneks arusaama tippspordist kui räpasest mängust.
ii.    …sest minu ettevõte on kompromissitu aususe ja väärikuse küsimustes.
iii.    …sest me ei pea vajalikuks uusi miljonitesse eurodesse ulatuvaid spordi ausa maine taastamiseks tehtavaid kampaaniaid

c.    Absoluutselt nõuame suusaliidu tippfiguuride tagasiastumist…
i.    …sest tahame, et inimesed saaksid uskuda uutesse kangelastesse ja korralikesse ametnikesse.
ii.    …sest selleks on vaja kiiresti puhast lehekülge ja jutt lõpuni vastutamisest ei oma mingit sisu.

4.    Tahan, et sponsorid ei poeks linnalegendide taha:
a.    Tegelikult on selle dopinguga nii, et me ju veel ei teagi päris täpselt kas …. Teate küll. 2 positiivset proovi on fakt. Kui positiivse dopinguproovi uudis oleks tulnud Norrast, kas te ka siis ei teaks, kuidas on?  Tegelikult kõneleb teis  otsustamatus.

b.    Dopinguainetega on nii, et eks see mäng seal piiri peal käib. On ained, mis veel pole keelatud ja siis need mis juba kogemata on keelatud.….  Lapsejutt.  On keelatud ainete nimekiri ja see on teada kõigile. Must ja valge.

c.    Aga need norrakad vassivad ju ka, kes kõik on poolenisti astmaatikud, järelikult on asi ikka tegelikult natuke segane ja ebaaus …. Veel rohkem lapsejutt. “Juku, Sa suitsetasid kooli taga!”  “Ei, tegelikult eriti ei suitsetanud ja Ants suitsetab ka kogu aeg!”

d.    Tegelikult ju kõik panevad midagi kusagil.  Eriti ohtlik jutt. Selle legendi  taha pugemine ongi kõige suurem  eetiline patt. Kas toetate siis valdkonda, mille arvate ise olevat ebaeetilise?

e.    “Ei maksa praegu reageerida,  sest võime kaotada kliente. 60 000 inimest on fännid ja meid süüakse elusalt”.  60 000 inimest loodetavasti korraga siiski mõtlemisvõimet ei kaotanud. Mina usun, et neist suurem enamus avaldas vaid inimlikku toetust Veerpalule, mitte ei ole valmis oma mütsi sööma selle peale, et ta puhas on. Äkki ei olegi neid elusaltsööjaid üle paari tuhande?

f.    “Suppi ei saa liiga kuumalt süüa”.  Kooli keemialaboris õpetas õp. Undusk, et kui hape satub nahale, siis tuleb see kiiresti jaheda veega ära pesta.

g.    “Resoluutne leppimatus valedega ja dopingutarvitamisega põhimõtteliselt -  praegu tähendaks see seljakeeramist meie kangelasele ja Eesti spordile selle kõige raskemal hetkel”. Ei tähendaks. Vastupidi. Eesti sporti tuleb edasi aidata.

5.    Sotsiaalne vastutus tähendab oskust ja julgust vaadata kaugemale ja teha raskeid valikuid. Ka see on äririsk, mis ei luba hiljem pead liiva sisse peita.

6.    Kardetakse, et reageerimisel on hind. On küll. Tuhat inimest võivad Su teenusest loobuda.  Pärnu Konverentsist võivad ka sada inimest selle mõtteavalduse tõttu loobuda.  Aga ka mittereageerimisel on hind.

Sponsorid on teinud väga palju head Eesti spordi hüvanguks. Palun tehke seda ka edaspidi. Ja tehke  asju õigetel põhjustel. Ja tehke rasketel hetkedel õigeid otsuseid.

P.S. See kõik kehtib ka juhul kui Andrus Veerpalu õigeks tunnistatakse, mida ma loodan väga, isegi kui see tõenäoline pole.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.