kolmapäev, 18 september, kell 00:25:07
RSS vood Twitter Facebook Helista

Uue elektriliini tarvis muudab maavalitsus teemaplaneeringut

Arvutijoonistus 110-kilovoldisest elektriliinist. (soobel.planet.ee)

Nelja Läänemaa valla ja Lääne maavalitsuse esindajad arutasid täna, mida tuleb maakonnas teha selleks, et Elering saaks hakata lähiaastail ehitama 40 km ulatuses maakonda läbivat uut kõrgepingeliini.

Lääne maavanema kohusetäitja Merle Mäesalu ütles täna Läänlasele, et Lihula, Martna ja Risti valla (puudus Kullamaa maavanema – toim), maavalitsuse ning Eleringi esindajad deklareerisid ühiselt, et projekt pole maakondliku tähtsusega, vaid see on oluline isegi Euroopa Liidu tasemel. Uus 330-kilovoldine õhuliin viib Harkust Sinti ja see ühendatakse Läti elektriliiniga.

“See on vajalik selleks, et saaksime kvalitseetsema elektriühenduse,” lausus Mäesalu.

Mäesalu märkis, et suure tõenäosusega hakatakse projekti planeerima maakonna teemaplaneeringut muutes, seega hakkab planeerimist korraldama maavalitsus.

“Nagunii jõuame ka valla ja inimesteni. Kui maakonna teemaplaneeringut uuendatakse ja täiendatakse, siis need muutused tuleb sisse viia ka omavalitsuste üldplaneeringuisse,” rääkis maavanema kohusetäitja. “Planeerime ju omavalitsuste maad, seepärast teeme omavalitsustega tihedat koostööd.”

Planeerimise ajakava täna veel paika ei pandud. 

 

Läänlases 25. aprillil avaldatud artikkel, milles vallavanemad räägivad uue elektriliini rajamisega kaasneda võivaist probleemidest:

Martna vallavanem Tiiu Aavik ütles Läänlasele, et kolmapäeval hakatakse maavalitsuses uue elektriliini rajamist arutama. “Küsimus on, kuidas me selle lahendame – on mõeldamatu, et iga vald teeb iseseisva otsuse,” rääkis Aavik sellest, kuidas vallad saaksid oma elanike huvide eest kõige paremini seista.

Probleem on selles, et praegune 110-kilovoldine õhuliin ületab mõnes paigas eraomanike maad ja elamuid või möödub elupaikade ligidusest. “Kui liin läheb üle elamute või nende lähedalt, siis võivad hakata tekkima elektromagnetlained ja mis kõik veel,” lausus Aavik. “Peaks kaaluma, kas panna uus liin vana liini kohale või peaks liin mõne haagi tegema. Peame arvestama inimestega, keda meil on niigi vähe, et me ei laseks oma alasid inimestest tühjaks joosta,” selgitas Aavik, miks tuleb elanike huvide eest seista.

Aaviku sõnul on tegu riigi tasandil küsimusega. “Jutt käib teemaplaneeringust, aga millise – kas maakonna või suurema ala teemaplaneeringust?” küsis vallavanem.

 

Risti vald: kuidas saamata jäänud tulu hüvitatakse?

Risti vallavanem Rein Kruusmaa ütles, et uue elektriilini rajamine vanale kohale olulist mõju vallas ei avalda, aga teravaks teemaks on õhuliini rajamisega kaasnevate piirangute leevendamine. Ta tõi näite: kui õhuliin läheb üle kellegi kinnisasja, siis vähendatakse mõningail juhtudel omaniku tuluteenimise võimekust. Põllumaa puhul on maalapp väike, mis elektripost enda alla võtab ja kus põllumees maad harida ei saa, aga metsa puhul on see ala suurem. “Metsas on asi karmim. Maksad ainult maamaksu,” sõnas Kruusmaa.

Maaomanikele kompenseeritakse küll maamaksu kulu, aga mitte võimalik saamata tulu. Tulu, mis metsa töötlematajäämisel saamata jääb, seda omanik ei näe. Eriti puudutab see neid, kel metsamaad on niigi vähe ja kui õhuliin läbib suurt osa sellest vähesest metsamaast.

“Ilma elektrita aga ka elada ei saa, kui strateegiliselt mõelda,” märkis vallavanem. “Aga omanik, keda trass koormab, ei pea strateegiliselt mõtlema.”

 

Kullamaa: teavet on vähe

Kullamaa vallavanem Jüri Ott lausus, et õhuliini rajamisest on vallas juttu olnud, kuid selle ehitaja pole vallavalitsusele teavet jaganud. “Praegu on kõik kuulujutu tasemel. Ehk kolmapäevane koosolek toob selgust.”

Ott märkis, et maaomanikke teeb õhuliini ehitamine natuke ärevaks, kuigi ettevõtmine on kokkuvõttes positiivne. “Siiani on elektrilugu olnud Eestimaal ikka nii, et mehed tulevad ja ütlevad ja nii peab olema – lüüakse saed sisse ja tehakse läbi metsa koridor,” rääkis ta. “Väike ärevus on õhus.”

 

Maavalitsus: valida on kahe variandi vahel

“See on väga tähtis ja väga oluline asi,” ütles Lääne maavanema kohusetäitja Merle Mäesalu. “Saaksid meie oma elektriliine võimsamaks ja ühendused paremaks. See on Eesti inimestele tähtis ja ka lätlastele, sest see on euroliidu-ülene teema, millest Eesti riik on väga huvitatud.”

Mäesalu selgitas, et kolmapäevane koosolek maavalitsuses on sel teemal esimene. Kohtuvad valdade, maavalitsuse ja Eleringi esindajad.

Osalistel tuleb otsustada, mil moel hakatakse õhuliini planeerima. Selleks on seaduse järgi mitu varianti. Otsustada tuleb kas maakonna teemaplaneeringu või omavalitsuste üldplaneeringu muutmise üle.

Maakonna teemaplaneeringut tuleb muuta, kui õhuliinide ehitamisega tuleb oluliselt ümber teha maakonnaplaneeringut. Kui seda teha ei tule, valitakse teine variant ja oma üldplaneeringut peavad muutma asjaga seotud omavalitsused.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.