teisipäev, 17 september, kell 23:39:26
RSS vood Twitter Facebook Helista

Uuemõisa lasteaed-algkooli tabas haiguspuhang

Öölugemine Uuemõisa algkoolis. (Uuemõisa lasteaed-algkool)

Uuemõisa lasteaed-algkooli lapsi tabas eelmisel nädalal haiguslaine – tugeva kõhulahtisuse ja oksendamispuhanguga käis Läänemaa haiglas 19 last.

“Osa saadeti koju, aga osa jäid tilguti alla, eriti need, kes olid palju oksendanud,” ütles Läänemaa haigla ravijuht Kai Tennisberg.

Tilgutist manustati noortele patsientidele vedelikku, mida nad olid suures koguses organismist kaotanud.

Haiglas käis nii lasteaiaealisi kui ka algkoolis õppivaid lapsi. Praegu on haiglas üks laps, kel olid samasugused sümptomid kui teistel. Tennisbergi sõnul ei ole ta Uuemõisa lasteaed-algkoolist, aga ilmselt on sealsete lastega kokku puutunud.

Esimesed haigestunud pöördusid haiglasse ööl vastu neljapäeva, enamik reedel. Väiksemad lapsed olid järelevalve all üle ühe päeva.

 

Sümptomid viitavad salmonelloosile

Terviseameti Haapsalu esinduse epidemioloogia spetsialist Lea Kiis ütles täna Läänlasele, et terviseameti labor uurib praegu umbes 20 Uuemõisa juhtumiga seotud proovi.

“Tugev kahtlus on, et tegu on salmonelloosiga, aga sellele labori kinnitust veel pole. Ootame kinnitust ilmselt esmaspäevaks,” lausus Kiis.

Kiis märkis, et lastel oli tugev kõhulahtisus, osa oksendasid ja neil oli palavik. Kõhulahtisusega kaasneb tavaliselt ka kõhuvalu.

Väikelastel tekib selliste sümptomite korral vedelikupuudus ja seepärast oligi neil vaja haiglas tilgutite all olla. “Väikelastele on vedelikukaotus ohtlikum kui suurtele,” selgitas Kiis, lisades, et palja joomisega ei saa alati vajalikku vedelikukogust kiiresti taastada.

Haigestunute seas oli ka üks õpetaja. “Köök on ühine, kui puhang on lahti, võivad kõik haigestuda,” märkis Kiis.

Praegu pole veel teada, millest haiguspuhang algas, kuid on suur võimalus, et ohtlikud bakterid peitusid toidus. Kui tegemist on salmonelloosiga, siis sellesse võib nakatuda ka haigestunud inimesega kokku puutudes.

“Aga praegu veel täpselt öelda ei saa,” ütles Kiis. “Köögiosa kontrollis meie veterinaarkeskus, nad võtsid analüüsid ja ootavad vastuseid.”

 

Süüdi võib olla muna

Uuemõisa laste-algkooli direktor Maia Tohver ütles täna hommikul Läänlasele, et uusi haigestunud pole, kuid lasteaialaste vanematele on soovitatud lapsed kodus hoida. Vanemail soovitati ka praegu tervete lastega igaks juhuks arsti juures käia.

Tohver märkis, et tervisekaitsjad võtsid proove köögipindadelt, samuti kontrollitu kahte muna, mis olid viimastest söögikordadest alles.

Lasteaed-algkoolis valmistati munadest ühel päeval salatit ja teisel päeval vormirooga.

Tohveri sõnul on neil kindlad partnerid, kellelt söögikraami muretsetakse. Nendega pole veel ühendust võetud, sest analüüsi tulemused pole teada. 

Uuemõisa algkoolis õpib 122 last. Lasteaias käib 40 last. Lasteaed avati eelmisel aastal. 


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.