pühapäev, 25 august, kell 15:13:20
RSS vood Twitter Facebook Helista

Väikelaevajuhtide koolitaja Karel Pajanin: Kuidas saada väikelaevajuhiks

Vastavalt meresõiduohutuse seadusele väljastab liiklusregistri volitatud töötleja väikelaevajuhi tunnistuse inimesele, kes on sooritanud selleks eksami, on vähemalt 15 aastat vana ja kelle tervislik seisund vastab B-kategooria mootorsõidukijuhi tervisele esitatud nõuetele. MTÜ Pärnu Merendus- keskuseses, mille juures mina tegutsen, on kursuse pikkuseks kokku vähemalt 86 tundi. Sellest 76 tundi on teooriaõppus klassis, mille käigus omandatakse vajalikud teoreetilised teadmised ja läbitakse kaardiõppus. Koolituse teine osa on vähemalt 10 tundi õppesõitu mootorpaadi ja purjekaga. 

 

Tavaliselt kujuneb õppe kogupikkuseks 2,5 kuud, aga see oleneb rühma aktiivsusest ja kokkusaamisvõimalustest, sest õpe käib õhtuti pärast tööd.

 

Hakkaja inimene võib ka iseseisvalt teadmised omandada, kuid eksamid tuleb ikkagi sooritada veeteede ameti heakskiidul mõne koolitaja juures.

 

 

Mis saab selgeks?

 

Põhilised asjad, mis õppetöö käigus selgeks peavad saama on:

 

• väikelaeva ehitus;

 

• navigatsioon (nii teoreetiliselt kui ka praktiliselt) – sõidu planeerimine, enda asukoha määramine jms;

 

• liiklusreeglid (nii merel kui ka laevatavatel sisevetel – arvestama peab, et need on kaks eri maailma);

 

• põhilised manöövrid alusega (mootorpaadi ja purjekaga) – lisaks teoreetiliste teadmiste omandamisele harjutatakse seda ka reaalselt vee peal;

 

• omandama peab teatud meteoroloogilised algteadmised – seda eeskätt selles osas, et tunda põhilisi ilmamärke, märgata ilma muutumist ja teada, kuidas mingites ilmaoludes käituda ning kindlasti ka teadma, kust usaldusväärset ilmainfot hankida;

 

• peaks teadma ka esmaabi algteadmisi, näiteks kuidas tegutseda alajahtumise korral ja mida võtta ette merehaiguse puhul;

 

• õppetöö käigus räägitakse ka merereostusest ja selle vältimisest;

 

• suurt rõhku pannakse ohutusele – kuidas käituda ja tegutseda, et tagada aluse ja sellel viibijate ohutus, praktiliselt harjutatakse ka üle parda kukkunu päästmist;

 

• õpitakse ka põhilisemaid meremehe sõlmi.

 

Loetletu annab aimu, et omandada tuleb päris palju teadmisi ja oskusi. Selleks, et oma pädevust tõendava tunnistuseni jõuda, tuleb kursuse lõppedes sooritada teooriaeksam ja kaarditöö. 

 

 

Eksamil teooria ja praktika

 

Teooriaeksamis on 30 küsimust, millest 85% peab olema eduka tulemuse saamiseks õigesti vastatud. Kaarditöös tuleb lahendada etteantud ülesanne, mille käigus tuleb nii joonistada kui ka arvutada, ehk teisisõnu - planeeritakse sõit.

 

Peale teoreetiliste teadmiste kontrolli tuleb läbida ka praktiline sõit nii purjeka kui ka mootorpaadiga.

 

Põhimõtteliselt on kursuse jooksul edastatud ja eksamil kontrollitud teadmised piisavad olemaks „valmis meresõitja”, kuid alati on vajalik hinnata kainelt ja reaalselt oma oskusi, situatsiooni ning alust, millega liigeldakse ja kindlasti ei teeks paha alguses mõnda kogenumat kaasa kutsuda, kui vajadus peaks tekkima. 

 

 

Load üksi ei sõida

 

Põhiline viga, mida algajad teevad, on oma võimete ja oskuste ülehindamine. Teada on, et ega paberid ei tee veel inimesest kõikvõimsat – heaks ja korralikuks meresõitjaks saadakse ikkagi tänu praktikale ja kogemustele. Seda võib võrrelda võõra keele õppimisega -  sõnu kuivalt tuupides jäetakse need küll meelde, kuid keele praktiseerimine toob kaasa selle oskamise, sõnu osatakse õigesti seada.

 

Kogemuse najal võib öelda, et neid, kes soovivad teadmisi ja oskusi omandada, on igast soost ja vanusest. Põhimassi moodustavad mehed vanuses 25-40, aga pea igal kursusel on olnud ka mõni naishing. Noorim oli kunagi 14-aastane tüdruk, kes pidi pärast kursuse lõpetamist veel ootama, kuni vanus lubas loa kätte saada. Vanimad kursandid on olnud 70 kanti.

 

 

Uued sõbrad

 

Õppimatuleku põhjus on kas veesõiduki soetamine või soov uusi teadmisi omandada. Seadusest tulenevalt on vajalik loa olemasolu alates mootori võimsusest 25 KW ja enam ning purjepinnast 25 ruutmeetrit ja enam. Samas on palju ka neid, kes sõidavad teistega koos, kuid selleks, et ka ise rohkem teada, tullakse koolipinki, et merel ennast kindlamalt tunda.

 

Isiklikult arvan, et sellise kursuse läbimine ei teeks paha kellelegi, kes vee ja paadiga kokku puutuvad. Kursuse jooksul omandatud teadmised peaksid kutsuma inimesi alalhoidlikkusele ja mere austamisele. Omandatud teadmised on piisavad, et osata käituda eri situatsioonides ja samas hädavajalikud, et ära hoida halvimat – inimeste hukkumist ja  alustega õnnetustesse sattumist. Eesmärk on parandada üldist liikluskultuuri veekogudel.

 

Kursuse üks lisaväärtus on uute sõprade leidmine – olgu nendeks siis kursusekaaslased või teised meresõitjad, kes ikka sõbralikult käega viipavad üksteisest lähedalt möödudes või sadamasse sisenevaid/lahkuvaid aluseid sildumisel abistavad, juhul kui külastatakse võõrast sadamat.

 

Kel huvi põhjalikumat infot saada, võiks külastada Riigi Teatajat https://www.riigiteataja.ee/akt/104062013005 ja Veeteede Ameti kodulehte http://www.vta.ee/atp/index.php?id=352 

 

Karel Pajanin

MTÜ Pärnu Merenduskeskus juhatuse liige, 

väikelaevajuhtide koolitaja


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.