esmaspäev, 14 oktoober, kell 08:34:27
RSS vood Twitter Facebook Helista

"Valge Daami saladus" - kaarega üle lati

(Foto: Ivar Soopan)

Tänavune vabaõhuoratoorium “Valge Daami saladus” on seesugune, mille võiks nüüd küll mitmeks aastaks kavva jätta. Ei meenu teist nii loogiliselt kulgevat ja arusaadavat muusikalavastust, mille muusika on nauditav, sõnakeel vaimukas ja selge ning näitlejad-lauljad üle keskmise head. Mõni lausa suurepärane.

 

Aastaid on Haapsalu legendi etendamiseks kohale toodud mõni tuntud, professionaalne näitleja või siis lavastaja. Tänavu on tehtud kõik meie oma jõududega ja tulemus on võimas. Ei mäleta varasemast ajast kontrolletendusi, kus inimesed oleks juba etenduse ajal korduvalt plaksutanud ja nii etteasteid kiitnud, rääkimata lõpuakordist, kui käteplagin ei tahtnud kuidagi vaibuda.

 

Valge Daami lavastuse taga on alati paljude inimeste töö ja kedagi eraldi kiita poleks aus, aga seekord pole patt esile tõsta Anneli Akent. Anneli ütleb küll ise, et tänavu polegi lavastajat ja “Valge daami saladuse” sünd on ühistöö, aga mingu ta oma jutuga Kuu külge – vabaõhuoratooriumi edu tagant paistavad just tema kõrvad. Seda oli näha nii proovides kui ka muus asjaajamises. Ja mis veelgi tähtsam – libreto autor on Anneli. Ja libreto on viis pluss.

 

Vabaõhulavastuses ei saa teha suurt kunsti, mille kohta hiljem öelda: tegelikult oli see hea, aga vaataja lihtsalt ei saanud aru. Tänavune lavastus on selline, et saab öelda: etendus oligi hea ja vaataja sai sellest aru. See on väga tähtis.

 

Laulumängud võivad olla riskantsed, sest paljudele ei meeldi ainult muusikaga täidetud ja lauldes öeldud sõnum. “Valge Daami saladus” on aga välja kukkunud nii, et ei kujutagi ette, kuidas saaks Haapsalu legendi selgemalt etendada. Kui muusikat taga poleks ja tekst oleks tavaline, mitte värsivormis, siis oleks tulemus igav ruudus.

 

Toomas Lunge muusika on vabaõhuoratooriumi žanri (mitte et oleks varem kuulnud sõna “vabaõhuoratoorium") sobiv. Lavastuses on lugusid, mida justkui oleks juba kuskilt kuulnud, kuid mis siiski on originaalsed ainult Haapsalu piiskopilinnuses kuulates. Vahepeal mõtlesin, et Jaan Lehepuu laulab üht Georg Otsale kirjutatud lembelugu, et Maarja Suklese nii-öelda aaria on René Eespere sulest või Alo Mattiisen on pilve piirilt noote linnusehoovi saatnud või... Nii saaks jätkata. Ongi hea, et nii on. Vabaõhuetendus, mida on tulnud vaatama läbilõige eesti rahvast ja paljude maade turistidest, peab olema mitmekesine. Lunge muusika seda on.

 

Hämmastav on see, et Haapsalu ja Läänemaa harrastusnäitlejad laulavad nii hästi. Oli paar rolli, mille puhul oli hääl paigast ära ja see ei olnud taotluslik, aga üldpildis pole see oluline. Need näitlejad, kes ei oskagi laulda, nende roll oli aga üles ehitatud taotluslikult sellisena, et nende jorin kõlas suurepäraselt. Tundus, nagu oleks Lunge teadnud täpselt, kes üht või teist osa mängima hakkab ja oleks justkui eraldi talle tema osa kirjutanud. Võib-olla oligi nii. Peaosatäitja Jaan Lehepuu sõnul sai osa näitlejaid Lungega kokku ja helilooja kuulas nende häält ja hääleulatust. Ehk teisisõnu – vähemalt peaosalistele oli muusika kirjutatud nende lauljaomadusi arvestades.

 

Seda, et peaosalised Maarja Sukles ja Jaan Lehepuu on head, pole vaja eraldi rõhutada, sest nad on end korduvalt varemgi tõestanud. Aga et Maila õe rollis Marika Matvei on lausa lavale sündinud ja laulab nagu kuld, see oli üllatus. Marika on valmis muusikalinäitleja.

 

Nägin proovis, kuidas Andres Urb maadles oma osaga. Urb on üks staažikamaid Valge Daami lavastuste osatäitjaid, aga seekord tuli tal laulda, mida ta lihtsalt ei oska. Aga et oleks see siis kuskilt välja paistnud – ei. Isegi ei kujutaks ette, et tema rollis oleks olnud muusikalise kuulmise ja hea lauluoskusega näitleja. Just seesugune rääkiv-laulev osatäitmine oli tema rolli iseärasusi arvestades sobiv.

 

Madis Kütt Maila isana oli vahva: natuke lihtsameelne, heasoovlik ja tore. Ilona Aasvere Maila emana oli nagu ema musternäide: armas, hoolitsev ja habras. Millegipärast meenus Küti ja Aasvere paari vaadates-kuulates film “Nukitsamees”.

Ei jõua kõiki osatäitmisi eraldi lahti rääkida, aga midagi ebaõnnestunut küll ei meenu.

 

Kui igal aastal ollakse raske valiku ees, kas jätta uuslavastus ka järgmise aasta kavva, siis seekord ei tohiks valiku tegemine keeruline olla. 

 

Ivar Soopan


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.