neljapäev, 19 september, kell 20:13:41
RSS vood Twitter Facebook Helista

Vanamuusikafestival toob Eestisse hinnatud prantsuse ansambli Sagittarius

Paljud festivali kontserdid toimuvad Haapsalu toomkirikus. (puhkaeestis.ee)

13. juulil algab 18. Haapsalu vanamuusikafestival. Festivali hinnatuimad külalised on prantsuse ansambel Sagittarius, Soome muusikute koorekihti ühendav Henry Jaye Consort ja noorema põlvkonna briti tenor Simon Wall.

1994. aastal sündinud Haapsalu vanamuusikafestivali hinnatakse omas žanris üheks kaalukamaks Eestis, festivali kunstiline juht on muusikateadlane ja dirigent, Eesti muusikaakadeemia professor Toomas Siitan.

Festivali avab Prantsuse ansambel Sagittarius, kes põimib poeesia ja muusika ainulaadseks tervikuks. Kavas on barokiajastu ühe suurima geeniuse Claudio Monteverdi tuntumad teosed. Ansambli esitusi maailmas on aastakümneid saatnud kõrged plaadiauhinnad.

Henry Jaye Consort toob laupäeval, 16. juulil kuulajateni John Dowlandi laulude ja gambamuusika hingematva ilu. John Dowland oli 1600. aasta paiku oma lauludega imetletud üle terve Euroopa ja tema kuulsust võib võrrelda tänapäevaste popstaaride omaga. Tema laulude tundelisus ja hõrk poeesia on paljude meelest jäänudki ületamatuks.

Festivali lõppkontserdil 17. juulil saab kuulda ühte kristliku maailma kõigi aegade imetletumat teost – Händeli oratooriumi Messias. Koos Eesti parimate muusikutega laulab briti tenor Simon Wall, kes on väga hinnatud maailma tippdirigentide poolt.

 

Festivali kava:

13.–17. juuli

Kontserdid Haapsalu moomkirikus, Haapsalu Jaani kirikus ja Haapsalu kuursaalis.
 

13. juuli kl 20 toomkirikus
Fontana d’amore / Armastuse läte. Ansambel Sagittarius (Prantsusmaa). Dirigent Michel Laplénie. Poeesia ja muusika saavad selles kavas kokku ainulaadseks tervikuks. Kavas on barokiajastu ühe suurima geeniuse Claudio Monteverdi tuntumaid teoseid. Dirigent Michel Laplénie on teinud aastakümneid koostööd Prantsusmaa kõige hinnatumate ansamblitega. Tema tegevust ja plaadisalvestusi on auhinnatud paljude väga ihaldatud autasudega.

 

15. juuli kl 20 toomkirikus.

Johann Sebastian Bach. Muusikaline ohver. Tallinna Barokkorkestri solistid. Muusikaloo üks salapärasemaid teoseid, mille puhul imetletakse ratsionaalse korra ja meelelise ilu ebaharilikku tasakaalu.

 

15. juuli kl23 toomkirikus.

Öökontsert Missa Sancti Henrici / Püha Henriku missa. Schola Sancti Henrici (Soome). Soome keskaegsetest käsikirjadest leitud gregooriuse laulud märterpiiskop Henriku auks.

 

16. juuli kl 20 toomkirikus.

Pilgrimes Solace / Rändaja lohutus. Hanna Järveläinen (sopran). Kari Vaattovaara (lauto). Henry Jaye Consort Helsinki. John Dowlandi laulude ja gambamuusika hingetukstegev ilu. Dowland oli 1600. aasta paiku oma lauludega imetletud üle terve Euroopa ja tema kuulsust võib võrrelda tänapäevaste popstaaride omaga. Tema laulude tundelisus ja hõrk poeesia on paljude meelest jäänudki ületamatuks. Esitajateks on Soome muusikute koorekiht.'

 

16. juuli kl 22 kuursaalis.

Öökontsert. Hey Ho To The Greenwood / Grüünesse! Ansambel Rondellus. Lille-, linnu- ja metsalaulud 13.–16. sajandist. Koostöös Eesti Kontserdiga.

 

17. juuli kl 15 Haapsalu Jaani kirikus.

Muusika enne AD 1300 – Eesti. Ansambel Heinavanker. Gregooriuse laul, Bingeni Hildegardi laulud, Eesti regilaulud. Intrigeeriv nägemus laulmisest „eelajaloolises“ Eestis. Esitajaks meie kogenuim vokaalansambel, kes veedab suure osa oma aastast kontsertreisidel kogu maailmas.

 

17. juuli kl 20 toomkirikus.

Lõppkontsert: Georg Friedrich Händel, Messias. Kädy Plaas (sopran). Teele Jõks (mezzosopran), Simon Wall (tenor), Taavi Tampuu (bass), Kammerkoor Voces Musicales, Tallinna Barokkorkester, Dirigent Toomas Siitan. Üks kristliku maailma kõigi aegade imetletum heliteos. Koos Eesti parimate muusikutega laulab briti tenor Simon Wall, kes on väga hinnatud maailma tippdirigentide poolt.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.