esmaspäev, 19 august, kell 19:06:44
RSS vood Twitter Facebook Helista

Video: Hiiumaal asub maja, mis töötab ainult päikeseenergial

Hiiumaa keramaja. (Foto: Ivar Soopan)

ERR: Hiiumaale ehitas leidlik ettevõtja kerakujulise maja, mis on kõigi kaasaegse maja mugavustega, ainult et elektriliini majja pole veetud. Kogu majapidamiseks vajaminev energia tuleb päikesevalgusest ja üheksal kuul aastas jääb energiat ülegi. Vaata videot innovaatilisest majast SIIT.

 

Mõisaaegset karjateed mööda majale lähenedes mõjub keramaja suurte kadakate vahel ulmelise objektina. Seda see ka on, sest maja omanik Tõnis Kasemägi on välja mõelnud hoone, mis elab autonoomselt omaette. Selle võib püsti panna muust maailmast eraldatud paikadesse ja nautida linnamaja kõiki mugavusi. Kogu maja välispind, välja arvatud aknaavad, on kaetud Eestis toodetud päikesepaneelidega.

 

"Sisuliselt üheksa kuud aastas on selle maja energiakulu muude allikate osas null," ütles päikeseenergial toimiva keramaja omanik Tõnis Kasemägi.

 

Akudesse salvestatud energiavaru jätkub kaheks päevaks ehk juhuks, kui valgust on mõnel päeval vähe. Majja üldvõrgu elektriliini veetud pole.

 

"Kogu selle maja energiatootlikkus on 5,5 kilovatti, mis tähendab seda, et kui iga kilovatt toodab aastas Eesti tingimustes umbes 1000 kilovatt-tundi energiat, siis igaüks võib ise arvutada, kui palju see maja tegelikult toodab," rääkis Kasemägi. "Kui kasutada siin sellist päikeselahendust, kus tehakse koostööd Eesti Energiaga ja müüakse ülejääk tagasi, siis sisuliselt see maja töötab energia mõttes nulleuroga, sellepärast, et suvel jääb nii palju energiat üle, mida õnnestub tagasi müüa, et sellest puudu jääv osa talvel vastavalt elektrivõrgult tagasi osta."

 

Maja esimesel korrusel asub 50-ruutmeetrine elutuba avatud köögiga. "Maja ise on kogu ülesehitusena selline, et ta koosneb kerasektorist ja niisugusest kandilisest kuubikuosast, mis sisaldab endas kõiki vajaminevaid kommunikatsioone ja võrke. Kui suudame tootmisprotsessis valmis teha selle nii-öelda kuubiku, tuua ta kohale ja istutada siia maha, siis meil on kõik eluks vajalik olemas, alates elektrist, veest ja kõigest muust. Kanalisatsioonitorusid terves majas on ainult mõne meetri jagu, sest kõik WC-d, mida on kaks, ja kööginurk, dušš, saun asuvad selle kuubiku kas sees või tema küljes," tutvustas Kasemägi.

 

Esimese korruse nii-öelda elektrijaamas muudetakse päikeseenergia elektrienergiaks. Maja teisel korrusel on kolmeks väiksemaks osaks jaotatav ruum - näiteks magamis- ja lastetoaks ning kabinetiks. "Teisel korrusel lisaks magamise ja tööruumidele asub ka saun ja duširuum, kust on väga kena vaade ümbritsevale. Siin ei ole samuti kasutatud ei plaatimist ega ka mingisuguseid muid materjale, mida tuleks värvida või lakkida. Need paneelid siin on eelnevalt lakitud ja kohale toodud juba sisuliselt viimistletuna," rääkis omanik.

 

Kasemägi Hiiumaal asuv keramaja on prototüüp, aga mees loodab neid kunagi ka tootma hakata, sest nõudlust olevat. Maja hind jääb olenevalt varustusest vahemikku 100 000 kuni 200 000 eurot. 


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.